Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017

Δάσκαλοι Ημαθίας - Δικηγόροι Ημαθίας 5-1

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που έγινε την Τετάρτη 15-2 στο γήπεδο του Σταυρού η ομάδα μας νίκησε την ομάδα των Δικηγόρων με 5-1. Από το 1ο λεπτό έδειξε την ανωτερότητά της και με τη λήξη του ημιχρόνου προηγούνταν ήδη με 5-0. Μπορεί να έλειπε ο βασικός σέντερ φορ, Παυλίδης,  αλλά οι υπόλοιποι παίκτες φρόντισαν να μη φανεί η απουσία του. Έτσι πολύ γρήγορα προηγήθηκε με γκολ του Νίκου Καραγιώργου ο οποίος μετά από λίγο διπλασίασε τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του. Τη σκυτάλη πήρε ο Νίκος ο Γκόγκος που με απευθείας εκτέλεση κόρνερ σημείωσε το τρίτο γκολ. Στη συνέχεια ο Μιχάλης ο Κωστίκας βρήκε δίχτυα μετά από καιρό, ίσως βοήθησε που το παιχνίδι έγινε πιο νωρίς ή ίσως να χρησιμοποίησε πιο εξελιγμένους φακούς καθώς φαινόταν να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να βλέπει τους συμπαίκτες του αλλά και τα αντίπαλα δίχτυα. Τέλος ο Κώστας Σταματιάδης σημείωσε το 5ο γκολ ενώ πολλές ακόμη ευκαιρίες χάθηκαν για μεγαλύτερο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, αν και πάλι η ομάδα μας έχασε αρκετές ευκαιρίες, για να διευρύνει το σκορ. Οι Δικηγόροι κατάφεραν να μειώσουν με χτύπημα πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής ύστερα από τάκλιν του Δαβόρα. Εδώ να σημειωθεί ότι το τάκλιν ήταν στην μπάλα αλλά ο Δαβόρας επειδή είναι δυναμικός παίκτης αποτελεί στόχο για τους διαιτητές οι οποίοι τον σφυρίζουν αυστηρά. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε με 13 ποδοσφαιριστές και έτσι ο κόουτς Γκατζούφας δεν είχε τη δυνατότητα για ροτέισον με σκοπό να ξεκουράσει κάποιους που έχουν πολλά παιχνίδια στα πόδια τους. Κάποιοι που έλειπαν χωρίς λόγο θα κληθούν από τη διοίκηση σε απολογία. Νέα συνάντηση την επόμενη Τετάρτη 22-2.

Βρήκε δίχτυα και μπορεί να ελπίζει για μια θέση στην επίθεση.

Με το πολύ καλό αριστερό που διαθέτει αιφνιδίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ από το σημείο του κόρνερ.

Πάντα μέσα στις φάσεις πέτυχε το πέμπτο γκολ.